زندگی نامه استاد بزرگ لشگری

یادگیری موسیقی

بزرگ لشگری در سال ۱۳۰۲ در خانواده ای که همگی با موسیقی آشنا بودند در تهران زاده شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی به موسیقی روی آورد. وی در سن پانزده سالگی به تشویق مادرش، برای فراگیری علم موسیقی، ویولن را نزد او فرا گرفت. چندی بعد کمانچه را از موسیقیدانانی چون حسن بهاری (دایی ایشان و مسئول ارکستر دربار ناصرالدین ‌شاه قاجار) وعلی‌اصغر بهاری (پسر خاله خود و نوازنده نامی کمانچه) فرا می‌گیرد.

دو سال بعد برای یادگیری نت و آموختن علمی موسیقی به کلاس ابوالحسن صبا می‌رود. سپس نزد استادان دیگری مانند روح‌الله خالقی و ملیک آبراهیمیان موسیقی می‌آموزد. همچنین دانش خود را با شرکت در ارکسترهای حسین یاحقی، ابراهیم منصوری، مهدی خالدی، روبن گریگوریان توسعه می‌دهد.

همکاری با رادیو ایران

در زمان تاسیس سازمان تلویزیون ملی وی به سمت سرپرستی سازمان رادیو ملی برگزیده شد و همچنین متصدی آهنگهای اصیل ایرانی برای رادیو و تلویزیون بود و به عنوان سفیر فرهنگی موسیقی ایران  در کشورهای مختلف اجراهای زیادی داشته است.

از آثار بنام و مورد علاقه ایشان میتوان به : مناجات با صدای الاهه و شعر بیژن ترقی و پیانو جواد معروفی/طوفان با صدای مرضیه و شعر معینی کرمانشاهی/دریغا دریغا با صدای گلپا/نم نم بارون /هرکی دیدم یاری دارد ودو سه شبه از جمله آثار مورد علاقه وی را نام برد.

وی حدود 40 سال به رادیو و تلویزیون خدمت کرده است.تک نوازیهای متعدد ،رهبری ارکسترهای رادیو همانند برنامه مشهور آن روزها گلهای رنگارنگ و تهیه کنندگی و تولید برنامه های متعدد رادیویی از خدمات ایشان است. 

فعالیتهای برون مرزی با هدف توسعه وآشنایی ملل با موسیقی اصیل ایرانی یکی از دستاوردهای شاخص ایشان می باشد.

تاسیس مجموعه آرشه جام جم

بعد از انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی ایشان که دوران بازنشستگی خودشان را طی می کردند تصمیم به بازگشت به وطن گرفتند (در سالهایی که اغلب هنرمندان وطن را ترک میکردند) تا با اشاعه فرهنگ موسیقی ملی و اصیل ایرانی تجربیات خود را به نسل جدید انتقال دهند.

این مهم در قالب نمایندگی کمپانی پیانو یاماها به سال 1369 در ایران شکل گرفت که در آن دوران بزرگ لشگری با تاسیس بازرگانی لشگری فعالیت مجدد خود را با عنوان اولین وارد کننده ساز پیانو در ایران بعد از انقلاب اسلامی آغاز کند.در ابتدای راه ایشان با مقامات و مسئولان عالی رتبه کشور مذاکرات و رایزنی های زیادی داشتند تا نگرش به پیانو را از یک ساز اشرافی به یک کالای فرهنگی که قابلیت کوک پذیری ایرانی برای اجرای موسیقی اصیل ایرانی دارد تغییر دهند.

بعد از حدود یک دهه فعالیت در سال 1379 بازرگانی لشگری ساختار سازمانی خود را تغییر داد و شرکت جدید آرشه جام جم که آرشه آن برگرفته از ویلن بزرگ لشگری است تاسیس شدکه تا به امروز مشغول به فعالیت می باشد.

تاسیس آموزشگاه آرشه جام جم

پس از شکل گیری هویت جدید نمایندگی پیانو یاماها در قالب آرشه جام جم استاد بزرگ لشگری اقدام به تاسیس آموزشگاه درجه یک هنری به عنوان اولین اکادمی تخصصی آموزش پیانو نمودند. برجسته ترین دستاورد تاسیس اموزشگاه آرشه برگزاری بیش از 300 کنسرت هنرجویی به همراه اساتیدشان می باشد.

در سال 1396 آموزشگاه موسیقی آرشه جام جم با لطف و عنایت مسئولان وزارت ارشاد تبدیل به موسسه فرهنگی هنری چند منظوره شد.

و در پایان ...

بزرگ لشگری در بهار 1397 در سن 95 سالگی دارفانی را وداع گفت اما میراثش را برای مجموعه آرشه و نسل بعد از خودش به جای گذاشت .

آرزو دارم تا روزی برسد که در خانه هر ایرانی یک پیانو باشد(بزرگ لشگری)

 

Kayserburg
Gon Bops
bosphorus cymbals
VATER
Yamaha
Bosendorfer
Pearl River
Steinway & Sons
آرشه جام جم
CUENCA
MARKBASS
Studiologic
DV MARK