چگونه یک تمرین موسیقی مفید داشته باشیم؟


نوازندگی یک ساز می تواند یک فعالیت هنری زیبا می باشد که به شما امکان می دهد تا به خلاقیت خود بپردازید.

با این وجود داشتن مهارت در این زمینه وقت ،تلاش و بیشتر از همه نیاز به تمرین تخصصی دارد و اگر این تمرینات یه صورت با تمرکز و به صورت مستمر ادامه پیدا کند تا زمانی که خودتان را به چالشهای مختلف بکشید در نهایت میتوانید حداکثر استفاده از زمان تمرین را داشته باشید.

 

 

وسایل تمرین مورد نیاز خود را فراهم کنید.

قبل از شروع کردن تمرین موسیقی وسایل مورد نیاز مانند ساز، دفتر نت،کتاب موسیقی،پایه موسیقی،مترونوم و اگر نیاز به نوشتن و یا هایلایت قسمتی از صفحه ی اجرای خود را دارید مانند مداد،پاک کن و .... و یا هرچیزی که حین تمرین نیاز دارید را در کنار خود جمع آوری کنید تا مجبور نشید برا دسترسی به این موارد در حین تمرین باعث توقف های مداوم شوید .

 

 

مکان آرامی را برای تمرین کردن انتخاب کنید.

با انتخاب یک مکان و یا محیط خاص برای فضای تمرینی خود می توانید از حواس پرتی های مختلف جلوگیری کنید.

همچنین خود را از لحاظ ذهنی برای تمرین های پبچیده تر آماده کنید.

اگر در خانه تمرین می کنید اتاقی را انتخاب کنید که از حواس پرتی های مختلف مانند مکالمه بین اعضای خانواده،صدای تلویزیون و... دور باشید.

 

برای خودتان یک هدف مشخص کنید.

قبل از شروع تمرین  به آنچه که می خواهید و واقعا دوست دارید برسید فکر کنید و در حین تمرین روی آن تمرکز کنید به عنوان مثال:شما امکان داره به تسلط به یک قطعه واقها نزدیک باشید اما همچنان چندین مشکل وجود داشته باشد که کاملا بر آنها تسلط نداشته باشید .در نظر داشته باشید که تمام قطعه را حداقل یک بار به صورت کامل اجراکنید.

اگر مطمئن نیستید که چگونه اهداف خود را مشخص کنید میتوانید در آخر جلسه آموزشی خود از استاد موسیقیتان بخواهید تا در این زمینه راهنمایی لازم را انجام دهند تا هنگام تمرین در منزل اقدام لازمه را انجام دهید.

پیش از تمرین

1-ابتدای دستهای خود را گرم کنید.

وقتی همه چیز را آماده کردید حدود 5 تا 10 دقیقه به تمرینات گرم کردن دستها بپردازید و یا حتی می توانید چند حرکت کششی  و تنفسی انجام دهید .

 

 

2-در راستای هدف خود حرکت کنید.

وقتی دستها را گرم کردین مستقیم به سمت هدف خود پیش بروید و دقیقا" در همان بخش متمرکز شوید حتی اگر نیاز به صرف مدت زمان طولانی باشد چه 20 دقیقه چه 1 ساعت.

3-در دفترچه ای جدا یادداشت برداری کنید.

در هنگام تمرین از مداد برای یادداشت و یا علامت گذاریه قسمتهایی که مشکل دارید استفاده کنید و مواردی را بنویسید که به شما کمک کند بهترین شیوه ه را به خاطر بسپارید.

روشهایی که با کارگیری آن میتوانید تمرین مفید داشته باشید

1-هوشمندانه تمرین کنید.

هنگامی که شما هنگام اجرای یک قطعه چالش بر انگیز هشتید بارها و بارها با وجود داشتن خطا در اجرا آن را ننوازید زیرا این اتلاف وقت است و به جای آن یک قدم به عقب برگشته و مشکل را شناسایی کنید و تحلیل کنید و راه های رفع آن را بررسی کنید و بهترین و ساده ترین راه را برای خود انتخاب کنید.

از تکنولوژی به نفع خود استفاده کنید.

شما میتوانید از برنامه های رایگان تحت عنوان تایمر،مترونوم،دستگاه های تنظیم و.. استفاده کنید و یا اگر به دنبال آموزش های مختلف و یا مورد خاص هستید میتونید از سایت های مختف مانند آپارات و یا یوتیوب استفاده کنید.

 

 

روی قسمتی که مشکل دارید تمرکز کنید.

همیشه نیاز نیست قطعه را از ابتدا شروع کنید و به انتها برسونید می توانید در بخشی که مشکل دارید و یا روان نمی نوازید توقف کنید و بیشتر روی آن بخش تمرکز کنید این کار باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و پیشرفت بیشتری را برایتان به ارمغان می آورد.

انتخاب ساعت مناسب در طول روز

هر کس در ساعت معینی از روز انرژی بیشتری نسبت به سایرین دارد با در نظر گرفتن ساعاتی که در روز پر انرژی تر و با تمرکزتر هستید میتوانید تمرین مفید تری داشته باشید.

 

 

Kayserburg
Gon Bops
bosphorus cymbals
VATER
Yamaha
Bosendorfer
Pearl River
Steinway & Sons
آرشه جام جم
CUENCA
MARKBASS
Studiologic
DV MARK