تاثیر موسیقی بر ذهن انسان

 تاثیر قدرتمند موسیقی بر ذهن {مغز}
"موسیقی یک زبان جهانی است، و وقتی به درستی ساخته شود می‌تواند بصورت عمیق بر روح تاثیر بگزارد." 
دیوید مک‌کی David O. McKay 


تاثیر قدرتمند موسیقی بر ذهن بصورت علمی مورد تایید قرار گرفته است. آخرین تحقیقات و پژوهش‌ها ثابت کرده است که موسیقی می‌تواند در جنبه‌های مختلف مانند: کاهش درد، برطرف کردن استرس، ایجاد خاطرات و آسیب‌های مغزی تاثیر گذار باشد. در کتاب "The Power of Music" النا مانز گفته است که:"تحقیقات علمی  ثابت کرده است که موسیقی می‌تواند مغز و اعضای دیگر بدن انسان را تحریک کرده و روی آن‌ها تاثیر بگذارد." 
در ادامه با تاثیرات موسیقی بر مغز برای درمان آشنا می‌شویم.
  کاهش درد

" من باور دارم که موسیقی یک درمان کننده است. موسیقی پدیده‌ایی بی‌نظیر از بشریت است. این چیزی است که همه ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم. مهم نیست از چه فرهنگی هستیم ، همه عاشق موسیقی هستند" Billy Joel

مطالعات سال 2014 نشان می‌دهد که موسیقی برای بیماران مبتلا به بیماری "فیبرومایلژیا" بسیار مفید می‌باشد. مطالعات مشخص کرده‌اند که شنیدن موسیقی مخصوص آرامش "Relaxing music" برای بیماران باعث کاهش درد و افزایش تحرک می‌شود. محققان بر این باور می‌باشند که موسیقی تاثیراتی مانند مواد روان‌گردان بر روی مغز ایجاد می‌کند. در سال 2013 تحقیقاتی بر مبنای تاثیر موسیقی بر مغز انجام شد و نتیجه آن این شد که موسیقی آرام بخش و ملایم کننده افکار درهم ریخته در ذهن است و از موسیقی می‌توان بعنوان دارو برای برطرف کرد بسیاری از بیماری‌های روحی استفاده کرد.
  برطرف کردن استرس

بسته به نوع موسیقی که شما به آن گوش می‌دهید، موسیقی‌های آرامش بخش توانایی کم کردن سطح بالایی از استرس را برای افراد فراهم کرده و آن‌ها را برای مواجه با فعالیت‌های روزانه آماده می‌کند.
  تاثیر بر حافظه