دستورالعمل نگهداری پیانو

از شما به خاطر خرید پیانو از شرکت آرشه جام‌جم متشکریم

 

پیانو بین انواع سازها کاملترین و جامع‌ترین ساز است اما در عین حال یکی از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین آنها نیز می‌باشد. با به‌کارگیری ترکیبی از صنایع سنتی و پیشرفته‌ترین تکنولوژی صدا پیانوها ارائه شده توسط شرکت آرشه جام‌جم بسیار محکم و قوی ساخته شده است. با این همه عمر طولانی و سرویس دهی قابل اتکاء ادوات ساخته شده با بهترین کیفیت نیز نیاز به توجه و مراقبت دارد.
لطفاً این صفحه راهنما را به دقت مطالعه فرموده و دستورات آنرا دقیقاً اجرا نمائید تا برای سالیان دراز رضایت دلپذیری را از پیانوی خود داشته باشید.


نگهداری از پیانو آکوستیک

 

جریان هوا به اندازه‌ی کافی تامین شود
پیانو نیاز به جریان هوا دارد، اما جریان غیر صحیح هوا برای پیانو مضر است. بهترین محل استقرار پیانو در وسط اتاق و یا درکنار دیوار است که دو اتاق را از هم جدا می‌سازد. در صورت امکان از قرار دادن پیانو در کنار دیوارهای خارجی که هوای خارج از اتاق از آن عبور کرده و باعث کاهش کیفیت میزان صدا صدا میشود خودداری فرمائید. چنانچه تامین شرایط گفته شده میسر نمیباشد حداقل پیانو را در جایی قرار دهید که هوا در اطراف پیانو جریان داشته باشد.

دور از پنجره
سعی کنید که پیانو را نزدیک پنجره قرار ندهید. بدنه پیانو از چوب ساخته شده و میبایست در مقابل نور مستقیم آفتاب، رطوبت و تغییر ناگهانی درجه حرارت محافظت شود. اگر چاره‌ای جز قرار دادن پیانو نزدیک پنجره ندارید در این صورت از پرده ضخیم استفاده کنید تا پیانوی شما محفوظ بماند.


دور از گرما قرار دهید
پیانو را از منبع حرارتی مانند رادیاتور، شوفاژ یا کانال هوای گرم دور نگهدارید. حرارت ممکن است به پرداخت ظاهر و قطعات درونی پیانو آسیب رسانده و باعث از بین رفتن صدا و کوک پیانو شود. مطمئن شوید که پیانو در معرض مستقیم هیچ گونه تابش گرما یا کوران هوای گرم قرار نگیرد.

شرایط مناسب یعنی صدای بهتر
در درجه حرارت و رطوبت مناسب پیانو بهترین کارایی و صدا را دارد. جریان کافی هوا در کارائی و صدای پیانو نیز نقش مهمی دارد. عموماً رطوبت نسبی 50 تا 60 درجه برای پیانو ایده‌آل است. استفاده از موادی چون چوب، نمد و پارچه در ساخت پیانو به معنی آن است که بسیاری از قطعات پیانو ظریف و حساس می‌باشد. درصورت عدم مراقبت صحیح از قطعات پیانو به شدت آسیب پذیر میشود، بنابراین ما هیچگونه مسئولیتی برای خسارت وارده به پیانو در اثر سهل انگاری و عدم مراقبت شما نخواهیم داشت.

چگونگی تاثیر رطوبت هوا بر پیانو
نمد، پارچه، چرم و قطعات دقیق چوبی ( بعضی از قطعات به دقت یکصدم میلیمتر ماشین کاری شده‌اند) بکار رفته در قسمت‌های بسیار مهمی چون حرکت‌های بسیار در مقابل رطوبت حساس هستند. رطوبت زیاد منجر به کندی حرکت چکش‌ها، ناصافی، زنگ‌زدگی داخل پیانو و چسبندگی کلیدها خواهد شد. قبل از اینکه این اتفاقات رخ بدهد باید پیانو تعمیر شود.

چگونه از زیادی رطوبت هوا محافظت کنیم
در روزهای ابری و بارانی تمام پنجره‌های اتاقی را که پیانو در آن قرار دارد را ببندید. همچنین هر دفعه بعد از نواختن پیانو درب روی کلیدها را ببندید. پارچه‌های ضخیم مخصوص پوشش کلیدها رطوبت را در هوای مرطوب و بارانی جذب میکند و باید در روزهای صاف آن را از روی کلید ها برداشته و خشک نمایید. اگر در یکی از مکانهایی که در ذیل می آید زندگی میکنید. مراقبتهای ویژه‌ی در مقابل رطوبت بعمل آورید:


1- در کنار دریا یا مناطق بارانی و مرطوب.
2- در دره و در خانه ای مشرف به تپه یا در منطقه‌ای که زه‌کشی آن ضعیف باشد.
3- در ساختمان بتونی که عمر آن بیش از یک یا دو سال نباشد.
4- در محیطی که خروجی هوا به اتاقی که پیانو در آن قرار دارد هدایت شود یا اتاق تاریک و نمدار.مواظب خشکی زیاد هوا باشید
رطوبت زیاد مشکل آفرین است. اما خشکی زیاد مشکل بزرگتری است مخصوصاً در مواردی که سیستم برودتی و حرارتی برای خشک کردن مصنوعی هوا به‌کار گرفته میشود. اگر پیانو در هوای خشک طبیعی قرار گیرد به اندازه کافی رطوبت دارد تا از خشکی زیاد جلوگیری نماید لیکن چنانچه هوا خیلی خشک شود قطعات چوبی و نمد جمع میشود. در مواقع حاد جعبه صدا اتصالات و قسمتهای روکش شده حتی ممکن است از یکدیگر جدا شود گرچه آنها به دقت به یک دیگر گرچه آنها به دقت به یکدیگر چسبانده شده‌اند. کج شدن اندک اجزاء پیانو باعث ایجاد صدای ناموزون و شل شدن پیچهای کوک میگردد که نتیجتاً کوک ماندن پیانو را دچار مشکل میکند.
برای اجتناب از خشکی بیش از حد بهترین راه این است که بعضی از انواع برگها یا مرطوب کننده را در اطلق پیانو قرار دهید.

از تغییرات ناگهانی درجه حرارت اجتناب کنید
هنگامیکه اتاق سرد دفعتاً گرم شود رطوبت بر روی سیمها و سایر قطعات فلزی پیانو متراکم شده و باعث زنگ‌زدگی آنها میشود. قسمت‌های نمدی رطوبت را جذب کرده و باعث کندی حرکت آنها شده و منجر به صدای ناصاف میشود.
مخصوصاً مراقبت تغییر ناگهانی درجه حرارت در موقعیکه پیانو را به اتاقی سرد یا اتاقی با هوای متراکم در ساختمان بتونی منتقل میکنید باشید.

پیانو را در جایی قرار دهید که بهترین بازدهی صدا را داشته باشد
پیانو باید در اتاقی گذاشته باشد که در آن صدا یکنواخت پخش شود. اتاقی که صدا در یک نقطه آن جمع شود باعث افت و انعکاس صدا میشود. بهترین مکان برای پیانو شما جائی است که صدا به‌خوبی طنین انداخته و بدون انعکاس شدید آهنگ دلنوازی را تولید کند.

هیچ شیئی را روی پیانو قرار ندهید
قرار دادن اشیاء سنگین ممکن است باعث افت صدا شده و یا ارتعاش پر صدایی ایجاد کند. یک گلدان گل روی پیانو ممکن است جلوه داشته باشد اما اگر آب سررفته و داخل پیانو شود، منجر به وارد شدن خسارت جدی خواهد شد. آب باعث زنگزدگی قطعات فلزی پیانو شده و به چکش و حرکات آن آسیب وارد میکند. از اتفاقات پر هزینه دوری کنید و هیچگاه بجز پارچه روی کلیدها و یا مترونوم چیز دیگری روی پیانو قرار ندهید.

از قرار دادن یا ریختن مواد زیر بر روی پیانو خودداری کنید:
محصولات پلاستیکی (بجز پلی‌اتلین)
محصولات از جنس وینیل
هرچیزی که محتوای الکل باشد
مایعاتی از قبیل لوازم آرایش، عطر، ادکلن، حشره‌کش، خوشبو کننده هوا و هر نوع مایعات یا گاز تحت فشار رنگ تینر با مشتقات نفتی.اجازه ندهید پیانو گرد و غبار بگیرد
گرد و غبار باعث کند شدن چکش‌ها شده و تولید صدای ناموزون می‌نماید. با پارچه‌های نرمی یا غبار روب پر مرتباً پیانو را گردگیری نمائید.صفحه کلیدها را تمیز نگهدارید
صفحه کلیدها را گاه به گاه با پارچه‌ای نرم و خشک تمیز کنید. هرگز از پام کننده‌هایی که محتوای الکل هستند استفاده نکنید که در صورت استفاده از جنین محلولهایی کلیدها ترک میخورند. اگر کلیدها خیلی کثیف شوند با پارچه‌های نرم آغشته به آب‌صابون که آب آن خوب گرفته شده باشد کلیدها را تمیز کنید. از چنین پارچه هایی برای تمیز کردن سایر قسمتهای پیانو استفاده نکنید. سعی کنید تا عادت استفاده از پیانو با دستهای تمیز را در خود بوجود آورید که در اینصورت کلیدها برای مدتی طولانی تمیز خواهد ماند.کوک و تنظیم پیانو
پیانو ساز ظریفی است که گاه به گاه نیاز به بازرسی حرفهای دارد. بطور اساسی دو نوع مراقبت حرفه‌ای برای پیانو وجود دارد یکی کوک و دیگری تنظیم کوک کردن یعنی اصلاح زیر و بمی (دانگ صدا) هر نت از طریق سفت کردن مجدد سیمهای پیانو، هرسیم پیانو معمولاً به اندازه فشار وارده نود کیلوگرم کشیده شده و کشش خود را از دست میدهد که منجر به از دست رفتن زیر و بمی (دانگ) صدا میشود. سیمهای لازم است سالانه یکی دوبار کوک شوند تا کشش مناسب را داشته باشند.تنظیم شامل کلیه حرکتهای چیانو از جمله کلیدها و پدال‌ها میشود. تنظیم به موقع مخصوصاً در پیانوهای رویال بسیار مهم است. کارایی پیانو بطور شایسته و بایسته بستگی به دقت در تنظیم آن دارد. کوک و تنظیم باید توسط افراد متخصص انجام شود.

 

نگهداری از پیانو دیجیتال

_ یکی از رایج ترین مشکلاتی که وجود دارد، گرد و غبار است. این مساله در مورد پیانو هایی که جنس پلی استر دارند ملموس تر است. زیرا پلی استر در این پیانوها الکتریسته ساکن ایجاد کرده و باعث جذب میزان بیشتری گرد و غبار به سمت پیانو می‌شود. توجه داشته باشید که همین گرد و غبار می‌تواند وارد اجزای داخلی پیانو نیز بشود و با رطوبت محیط ترکیب شده و موجب اکسیده شدن اجزای داخلی ساز شود. بنابراین حتما همیشه درِ پیانوی خود را بسته نگه دارید و اگر به طور مداوم از آن استفاده می‌کنید و اصرار به باز بودن در آن دارید، حتما از کاورهای مخصوص پیانو استفاده کرده و مانع ورود گرد و غبار به آنها شوید.


برای تمیز کردن گرد و غبار از روی بدنه پیانو، از دستمال های مخصوص تمیزکردن تلویزیون‌های ال ای دی یا ال سی دی استفاده کنید. مابقی دستمال‌ها به علت زبری الیاف ها می‌توانند به رنگ پیانوی شما آسیب بزنند و خراشهای سطحی در آن ایجاد کنند. برای تمیز کردن کلاویه ها هم از همین دستمال‌ها به صورت نیمه مرطوب استفاده نمایید. به هیچ عنوان از اسپری‌ها و مواد شیمیایی استفاده نکنید.


_ سعی کنید پیانوی خود را در مکانی دور از پنجره در اتاق نگهداری کنید تا از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد. همچنین وقتی پیانو را کنار پنجره نگهداری می‌کنید، گرد و خاک بیشتری وارد آن می‌شود و تغییرات دمایی بیشتری پیانو را تهدید می‌کند.


_ پیانو را در نزدیکی وسایل گرمایشی و سرمایشی مثل رادیاتور، فن کوئل، شومینه یا وسایل دیگر این چنینی نگهداری نکنید زیرا هوای گرم یا سرد باعث آسیب به اجزای داخلی و رنگ پیانو می‌شود.


_ پیانو خود را در مقابل تغییرات ناگهانی دما و رطوبت محافظت کنید. مناسب‌ترین دما برای نگهداری پیانو بین 18 تا 27 درجه سانتیگراد و بهترین رطوبت بین 50 الی 60 درصد می‌باشد. رطوبت بیش از حد روی اکشن پیانو تاثیر مخرب می‌گذارد و باعث می‌شود صدای پیانوی شما غیرمتعارف و گرفته شود. خشکی زیاد هم مخصوصا اگر با دمای بالا یا دمای پایین همراه شود می‌تواند باعث ترک خوردگی چوب پیانو بشود. بهتر است با استفاده از گیاه‌های آپارتمانی دارای برگ پهن در اتاقها رطوبت کافی ایجاد کنید.


فراموش نکنید که گذاشتن ظرف آب درون پیانو برای تنظیم رطوبت درونی پیانو، از بزرگترین اشتباهات رایج است. زیرا اگر چنین چیزی لازم بود، حتما شرکت‌های سازنده پیانو تا کنون فکری به حال آن کرده بودند. این کار باعث زنگ زدن سیم‌ها و آسیب جدی به پیانو می‌شود.


_ مکان‌هایی از خانه مثل موتورخانه، طبقات زیرزمین یا پارکینگ به دلیل داشتن گرما و رطوبت زیاد برای نگهداری پیانو مناسب نیستند. این محل‌ها با وجود سکوت و آرامشی که دارند انتخاب خوبی برای نوازنده هستند ولی متاسفانه برای ساز محل مناسبی نیستند.


_ در صورت ریختن لاک، رنگ و مواردی مشابه آنها روی بدنه پیانو یا کلاویه ها، هرگز از استون یا الکل برای پاکسازی آنها استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد خوردگی در بدنه یا ذوب شدم کلاویه ها می‌شود. در صورت بروز چنین مسائلی میتوانید با هماهنگی با شرکتی که پیانو را از آن خریداری کردید، از افراد متخصص برای رفع این مشکل کمک بگیرید.


_ در هنگام خرید پیانوهای دیجیتال از اصل بودن آداپتور اطمینان حاصل کنید زیرا آداپتور های فرعی موجود در بازار بعد از مدتی به خود پیانو آسیب وارد می‌کند. همچنین بهتر است از محافظ برق برای آداپتور استفاده کنید تا نوسانات برق آسیبی به دستگاه وارد نکند.


بنابراین به عنوان یک قاعده کلی باید گفت که پیانو را از منابع گرد و غبار، گرما و سرما و رطوبت تا حد امکان باید دور نگه داشت


Kayserburg
Gon Bops
bosphorus cymbals
VATER
Yamaha
Bosendorfer
Pearl River
Steinway & Sons
آرشه جام جم
CUENCA
MARKBASS
Studiologic
DV MARK