چگونه پیانو را تمیز کنیم

پیانو نیاز به مراقبت مستمر و دقیق دارد، شما با نگهداری منظم و دور کردن گرد و غبار میتوانید عمر پیانوی خود را افزایش داده و همچنین از زیبایی آن کمال استفاده را ببرید. ما برای شما آموزش هایی را آماده کرده‌ایم تا بتوانید با دقت تمام مثل یک حرفه‌ایی پیانوی خود را نو نگهدارید.

قسمت اول


1
گرد و غبار کلیدها را پاک کنید.  برای پاک کردن گرد و غبار کلیدها از گردگیر پر استفاده کنید. غبارها میتوانند باعث کهنگی سطح پیانو بشوند پس باید با دقت بیشتر و ظرافت آنها را پاک کنید.
هر روز دوبار پیانو را گردگیری کنید تا از  ورود غبار به مکانیزم صدا جلوگیری شود.2
کلیدهای عاج را تمیز کنید. یک پارچه سفید تمیز و ساخته شده از یک ماده نرم و بدون پرز مانند فلنل یا میکروفیبر پیدا کنید. پارچه را با آب تمیز مرطوب کنید و سپس تا آنجا که ممکن است آب آن را بگیرید. چند کلید را همزمان با مالیدن آنها به پارچه مرطوب در جهت عقب به جلو تمیز کنید. بلافاصله با دستمال خشک آن کلیدها را خشک کنید تا آب اضافی از بین برود. 
از پارچه های درشت ، مواد مصنوعی و حوله های کاغذی استفاده نکنید! ، همه اینها می توانند کلیدها را خراش دهند. از مواد رنگی استفاده نکنید ، زیرا می توانند رنگ را به پیانو منتقل کنند.
هنگام تمیز کردن از یک حرکتی غیر از عقب به جلو استفاده نکنید، زیرا این باعث می شود خاک و رطوبت بین کلیدها پخش شود. 

3
کلیدهای پلاستیکی را تمیز کنید. از آنجا که کلیدهای پلاستیکی مصنوعی هستند و مانند عاج متخلخل نیستند ، می توانید در صورت لزوم آنها را با مواد تمیز کننده اضافی تمیز کنید. کلیدهای پلاستیکی همیشه کاملاً صاف و صاف خواهند بود و مانند دانه های عاج پیچ و تاب نخواهند داشت. برای تمیز کردن کلیدهای پلاستیکی ، یک پارچه مرطوب با محلول آب و تمیز کننده ، یک دستمال مرطوب با آب و همچنین یک پارچه خشک نیاز دارید.
یک کاسه کوچک را با آب تمیز و چند قطره مواد شوینده پر کنید. محلول را مخلوط کنید ، سپس با یک دستمال سفید تمیز یا پارچه میکرو فیبر آغشته کنید.
آب اضافی را از بین ببرید و با استفاده از حرکت برگشت به جلو چند کلید را به آرامی تمیز کنید.
با پارچه ایی که مرطوب است روی کلید ها بکشید تا باقی مانده محلول شوینده از بین برود.
با دستمال خشک کلیدها را از رطوبت باقی مانده پاک کنید.

قسمت دوم

 

1
کابینت را تمیز کنید. به آرامی قسمت بیرونی پیانو را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و سپس رطوبت باقی مانده را بایک دستمال خشک پاک کنید.  از حرکت دایره‌ایی استفاده نکنید! ، از حرکت‌های تیکه تیکه و مستقیم در جهت چوب استفاده کنید. با این کار شما دیگر لکه روی پیانو نخواهید داشت.
حتماً از پارچه‌ی نرم مانند پنبه یا میکرو فیبر استفاده کنید. این فرآیند گرد و غبار را از بدنه پیانو خارج کرده و خاک ، لک ها و اثر انگشت را از بین می برد.
اطمینان حاصل کنید که پارچه فقط کمی مرطوب است.


2
پولیش فقط در صورت لزوم. هنگامی که پولیش لازم است ، مقدار کمی از ماده را مستقیماً روی پارچه ای نرم و بدون پرز بمالید.  به آرامی یک بخش کوچک از پیانو را در جهت چوب پولیش بزنید. با گوشه ها و لبه ها ، که فقط یک لایه نازک از پولیش وجود دارد ، ظریف باشید. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز ، هرگونه پولیش اضافی را پاک کنید.
این مهم است که شما از پولیش خاصی استفاده کنید که برای پیانوها بی خطر است و فقط در مواقعی که پیانو به تمیز کردن و خشگیری نیاز داشت پولیش بزنید. پرداخت در واقع می تواند به پیانو آسیب برساند و به درستی انجام نشود می تواند به کابینت آسیب جدی برساند.
اگر پیانوی شما لاک الکل دارد از پولیش براق استفاده نکنید ، زیرا منظور از لک های براق نیست. درعوض ، از محصولی با روکش ساتن استفاده کنید. فقط از توری های براق بالا در قسمت های پلیمری استفاده کنید.
از پولیش های مبلمان خانگی معمولی استفاده نکنید ، از محصولات مبتنی بر سیلیکون خودداری کنید ، از محصولات با روغن لیمو پرهیز کنید و محصولات آئروسل را روی پیانو یا اطراف آن اسپری نکنید ، زیرا این امر می تواند به قسمت بیرونی و داخلی پیانو آسیب برساند.

 

3
ساندبرد را از گرد و غبار پاک کنید. چه پیانوگرند داشته باشید و چه قائم ، شما می توانید ساندبرد را از  گرد و غبار جمع شده تمیز کنید. برای این کار ، از جارو برقی مکش استفاده کنید. با این حال ، توجه داشته باشید حتما با دقت این کار را انجام دهید چون آسیب پذیری سیم های ساند برد بسیار بالا است. اگر شک دارید که میتوانید این کار را با دقت و به خوبی انجام دهید ، با یک حرفه ای تماس بگیرید تا داخل پیانو را تمیز کنید. برای این کار میتوانید با شرکت آرشه جام‌جم تماس بگیرید.

 

4
با یک حرفه‌ایی در این زمینه تماس بگیرید. یک حرفه ای دارای ابزار ، تجربه و دانش لازم برای تمیز کردن قسمت های حساسد پیانوی شما گزینه‌ی بسیار مناسبی است تا از احتمال هر خسارتی جلوگیری کرد.
پاک کننده های حرفه ای فقط آنچه را که می بینند تمیز نمی کنند ، بلکه کلیدها و سایر قسمت ها را نیز پاک می کنند تا در گرد و غبار و گرد و غبار در هر گره و لنگه قرار گیرند.

قسمت سوم

 

1
قبل از نواختن دستان خود را بشویید. دست و انگشتان کثیف و روغنی مقصر اصلی است که پیانو شما را کثیف می کند ، بنابراین همیشه قبل از نواختن دستان خود را بشویید. 
برای شستن مناسب دست ها ، آنها را زیر آب جاری خیس کنید وبا صابون بشویید. دست های خود را برای حداقل 20 ثانیه بشورید، سپس با حوله تمیز دستانتان را خشک کنید. 

2
پیانو را از عناصر آب و هوایی محافظت کنید. آفتاب ، رطوبت ، و گرما و گرمای شدید می تواند سن ، محو شود و به پیانوی شما آسیب برساند. پیانو را از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید و آن را در اتاق کنترل دما و رطوبت نگهداری کنید.

3
بدون محافظت اشیاء را مستقیماً روی پیانو قرار ندهید. اگر در پیانوی خود اشیاء مانند چراغ یا مترونوم دارید ، مطمئن شوید که آنها روی پایه محافظت میباشند که سطح پیانو را خراشیده نمی کند.
هرگز نوشیدنی ، مواد غذایی یا مایعات را بالای پیانو قرار ندهید و هرگز نگذارید پیانو با وینیل یا لاستیک در تماس باشد. 4
وقتی از پیانو استفاده نمیکنید ، درب را ببندید. هر وقت پیانو مورد استفاده قرار نمی گیرد ، مطمئن شوید که درب کلیدها را بسته‌اید این امر آنها را از آفتاب ، گرد و غبار و لکه ها محافظت می کند.

Kayserburg
Gon Bops
bosphorus cymbals
VATER
Yamaha
Bosendorfer
Pearl River
Steinway & Sons
آرشه جام جم
CUENCA
MARKBASS
Studiologic
DV MARK